Historia Banku
Rok założenia1904
Początki działalności naszego banku przypadły na okres zaborów. Brak dokumentów z tego okresu oraz okresu międzywojennego nie pozwala na dokładne przedstawienie jego historii powstania. Działalność Banku w tym okresie odtworzono na podstawie ustnych relacji działaczy oraz szczątkowych akt znajdujących się w posiadaniu muzeum polskiej spółdzielczości.
Wiek XIX i początki XX to okres długoletniej niewoli jaką przeżył naród polski. Nasielsk w tym okresie znajdował się w Królestwie Polskim i był pod zaborem rosyjskim. Statuty powstających spółdzielni musiały być zatwierdzane przez najwyższe władze carskie w Petersburgu. W takich warunkach społeczno-gospodarczych we wrześniu 1904 roku powstaje „Kasa Pożyczkowo – Oszczędnościowa”. Założycielami Kasy Pożyczkowo – Oszczędnościowej byli: Grzebski Feliks, Lentecki Witaliusz, Zakrzewski, Borkowski, Kaczyński, Brzeziński i wielu innych z Nasielska i okolic. Kasa nie posiadała własnego lokalu, nie było wykwalifikowanych pracowników, założyciele nie mieli wypracowanych form, na których opieraliby swoją działalność. Podstawowy kapitał własny Kasy składał się z udziałów i wkładów oszczędnościowych członków.
W okresie międzywojennym Bank działał pod nazwą „Kasa Stefczyka”. Kierownikiem kasy był Lantecki Witaliusz. Działaczami społecznymi w tym okresie byli: Pątkiewicz Michał, Goszczyński Andrzej, Laskowski Kazimierz, Włoczewski Andrzej, Roman Józef i wielu innych. Mimo obiektywnych trudności Kasa prowadziła swoją działalność oszczędnościową i kredytową.
W 1937 roku Kasa zakupiła posesję z budynkiem. W budynku tym obecnie mieści się siedziba Banku Spółdzielczego.
W okresie drugiej wojny światowej przed wkroczeniem Niemców w 1939r. dokumenty kasowe zostały zakopane z dokumentami magistratu. Niemcy odkopali te dokumenty i w oparciu o nie ściągali udzielone przez Kasę kredyty.
Po okresie okupacji działalność Banku została wznowiona 2 czerwca 1946 roku. Funkcję kierownika jednostki objął wówczas Mokos Józef pełniący tę funkcję przed agresją niemiecką. Zmiany jakie nastąpiły w Polsce po drugiej wojnie światowej, spowodowały głębokie przeobrażenia w działalności Banku.
Zmiany zachodzące w spółdzielczości oszczędnościowo-pożyczkowej w PRL pozwalają podzielić jej działalność na cztery okresy:
- lata 1946-1949 w których Bank kontynuował formy i metody działania
z okresu międzywojennego,
- lata 1950-1955 Bank przekształcony w Gminną Kasę Spółdzielczą i stał się agendą banków państwowych,
- lata 1956-1975 przeobrażenia polityczne przywróciły spółdzielcom ich samorządy oraz stworzyły im warunki do efektywnego działania, Bank przyjął nazwę: Bank Spółdzielczy w Nasielsku,
- od 1975r. Bank Spółdzielczy został zrzeszony w Banku Gospodarki Żywnościowej, który był centralą spełniającą funkcję nadzorczą i koordynacyjną.
Zasięg działania Banku w Polsce Ludowej w miarę upływu lat powiększał się. Swym działaniem objął miasto i gminę Nasielsk, gminę Winnicę
i gminę Świercze. Na początku lat 50-tych na terenie gmin Winnica i Świercze utworzono punkty kasowe. W 1967r. na bazie punktów kasowych w Winnicy i Świerczach utworzono filie. W sześć lat później tj. w 1973 roku filie przemianowano na oddziały.
Pod koniec lat osiemdziesiątych została zapoczątkowana reforma systemu bankowego, która stała się jednym z podstawowych elementów prowadzących
do przebudowy gospodarczej kraju. Rozpoczął się okres budowy gospodarki rynkowej. Uchwalone w 1989 r. Prawo bankowe zwiększyło autonomię banków spółdzielczych, a w wyniku ustawy o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości w 1990 r. BGŻ utracił prawo do pełnienia funkcji centralnego związku spółdzielczego wobec banków spółdzielczych i żadna inna organizacja funkcji tych nie przejęła. W wyniku tych przemian Bank Spółdzielczy w Nasielsku działał zupełnie samodzielnie. W celu zapewnienia usług centrali finansowej była kontynuowana współpraca pomiędzy BGŻ i BS w oparciu o przepisy prawa bankowego, na podstawie zawartej umowy cywilno-prawnej o współpracy. Akt notarialny został zawarty pod koniec sierpnia 1994 roku.
Początek lat 90-tych zapoczątkował proces wchodzenia banków spółdzielczych na wolny rynek finansowy. Trwający w tym czasie głęboki kryzys gospodarczy w rolnictwie i przemyśle stał się przyczyną poważnych i systematycznie pogłębiających się kłopotów finansowych. Przeżywał to również Bank Spółdzielczy w Nasielsku. Wprowadzony zakaz stosowania korzystniejszych zasad oprocentowania kredytów dla udziałowców BS niż dla pozostałych klientów spowodował zmniejszenie zainteresowania członkostwem i wnoszeniem większych udziałów. Bankom spółdzielczym wyznaczono progi kapitałowe, które były podstawą możliwości dalszego funkcjonowania.
1. w latach 1950 – 1954 Lucjan Rzeczkowski
2. w latach 1954 – 1973 Władysław Kacprzycki
3. w latach 1973 – 1978 Kazimierz Górecki
4. w latach 1978 – 1985 Janusz Konerberger
5. w latach 1985 – 1990 Władysław Ogniewski
6. w latach 1990 – 1993 Krzysztof Jaworski
7. w latach 1993 – 1994 Włodzimierz Przybysz
8. od 1 lipca 1994 Ireneusz Górecki.
Po wyzwoleniu długoletnim przewodniczącym Rady Banku był Jaskółowski Anastazy.
Następnie funkcję tę pełnili:
1. w latach 1969 - 1973 - Krzysztof Jaworski
2. w latach 1973 - 1983 - Henryk Saracyn
3. w latach 1983 - 1994 - Roman Kraszewski
4. w latach 1994 - 2010 - Henryk Krajewski
5. od 24 czerwca 2010 - Wiesław Lewandowski.